Kada se spomene popravak zuba odmah se podsjetimo na zvuk zubarske bušilice. Iako su i u današnje vrijeme, bez obzira na napredak tehnologije, ti zvukovi neugodni, postupak popravka zuba nije više neugodno iskustvo. Prije svega možemo to zahvaliti primjeni
lokalne anestezije prilikom zahvata. Često puta se za popravak zuba koristi i naziv plombiranje.
Popravak zuba izradom ispuna (plombe) je moguć ako nema spontanih bolova (zub ne boli sam od sebe). Kod opsežnijeg karijesa moguća je bol na hladno/toplo , slatko/kiselo, ali se takva bol ubrzo smiruje. Ukoliko je bol dugotrajna,a zub osjetljiv na dodir i zagriz, došlo je do upale u pulpi zuba (“upala živca”), te je potrebno liječenje korijena,a tek potom popravak zuba.
Popravak zuba obuhvaća uklanjanje zubnog karijesa i izradu ispuna (plombe) koji nadoknađuje karijesom uništeni dio zuba.Bakterije u zubnom karijesu stvaraju kiseline koje otapaju minerale zuba. Gubitak minerala dovodi do daljnjeg urušavanja zuba, što se u ustima vidi kao šupljina.
Šupljina u zubu znači dosta velik gubitak minerala zuba i uznapredovali stadij karijesa.
Svrha redovitih stomatoloških pregleda je spriječavanje i rano dijagnosticiranje karijesa. Ako se karijes otkrije u početnom stadiju, oštećenje strukture zuba je minimalno i nije potrebno opsežno brušenje.
Veličina ispuna (plombe) ovisi o oštećenju koje je prouzrokovao karijes. Budući da su manji ispuni (plombe) stabilniji i dugotrajniji, važno je otkriti karijes u što ranijoj fazi.
Popravkom zuba i izradom ispuna (plombe) zubu se vraća prirodna estetika i funkcija žvakanja. Suvremeni materijali za ispune (plombe) su kompozitne smole i glasionomerni cementi. Zadovoljavaju najviše estetke zahtjeve, otporni su na trošenje i ne sadrže živu i ostale teške metale.
Kada zbog veličine oštećenja zuba nije moguće napraviti kvalitetan ispun (plombu), potrebno je izraditi zubnu krunicu.
Popravak zuba – bolovi nakon zahvata
Prvih nekoliko dana nakon popravka zuba, moguć je nastanak bolova, osobito ako je karijes bio opsežan i “ blizu živca”. Pacijent treba po potrebi uzimati lijekove protiv bolova (Neofen Forte) i izbjegavati tvrdo žvakati na taj zub, dok se ne smiri.