Zubni most

Kada se radi zubni most?

Gubitak jednog ili više zubi može se nadoknaditi  izradom zubnog mosta koji “premoštava” bezubo područje povezujući postojeće zube. Da bi se mogao napraviti zubni most, s obje strane bezubog područja (koje obuhvaća jedan ili više zubi) potrebni su nosači. Zubni most se fiksira na nosače i sile žvakanja se preko njih prenose na čeljust. Nosači mogu biti prirodni zubi ili zubni implantati. Prirodni zubi se brušenjem preoblikuju da bi mogli služiti za prihvat zubnog mosta.

Ugradnjom zubnog implantata na udaljenu poziciju bezubog područja moguće je stvoriti uvjete za izradu zubnog mosta i na taj način izbjeći izradu zubne proteze koju pacijent mora svaki dan skidati radi održavanja higijene.

Zubni most

Broj i raspored nosača (prirodnih zubi ili implantata) ključan je za planiranje, uspjeh i trajnost zubnog mosta. Osim nosača, sastavni dio mosta su međučlanovi koji premoštavaju bezubo područje. Npr., ako nedostaju zubi 4 i 5, nosači će biti zubi 3 i 6, a 4 i 5 će biti međučlanovi. Zbrojem međučlanova i nosača dobiva se broj članova mosta. U opisanoj situaciji radi se o četveročlanom mostu koji ima dva nosača i dva međučlana.

Za izradu zubnog mosta koristi se zubna keramika (porculan). Zubna keramika je po svojim svojstvima najsličnija prirodnoj caklini zuba. Čvrstoća keramike omogućuje kvalitetu žvakanja, a prirodnost boje u potpunosti imitira caklinu zuba. Zubna keramika se peče na konstrukciju mosta koja može biti od metala ili od cirkona. Tako su nastali pojmovi metalkeramika i cirkonkeramika, ovisno o kojem je materijalu za konstrukciju mosta riječ,

Metalkeramika u usporedbi s cirkonkeramikom ima nešto lošija estetska svojstva, koja mogu doći do izražaja kod primjene na prednjim zubima. To se može očitovati kao lagano sivilo u području zubnog mesa jer je sloj keramike iznad metala u tom područjue tanak. Danas je metal keramika najprikladnija za zubne mostove na stražnjim zubima, gdje navedeni estetski nedostaci ne dolaze do izražaja.

Za mostove na prednjim zubima najbolji materijal je cirkonkeramika kojom se mogu postići vrhunski estetski rezultati. Budući da nema metala, nema mogućnosti nastajanja svilia ili crnog ruba oko zubnog mesa. Optička svojstva bezmetalne cirkonkeramike jamče potpunu prirodost boje zubnog mosta.

Što je potrebno napraviti prije izrade zubnog mosta?

Stomatološkim pregledom se utvrđuje stanje postojećih zubi; postojanje karijesa, kvaliteta ispuna (plombi), čvrstoća zuba. Rentgenska snimka gornje i donje čeljusti (ortopan) služi za procjenu stanja korijenova zubi i čeljsune kosti (postoje li upale, granulomi, ciste).

Nakon pregleda i očitanja rentgenske snimke radi se plan terapije kojim se određuje koji zubi su pogodni da budu nosači zubnog mosta, i koje je postuopke potrebno na njima napraviti (zamjena plombi, liječenje korijena, nadogrdanja zuba).

Kada nije moguće odmah započeti s izradom zubnog mosta, izrađuje se privremeni zubni most, kojeg pacijent nosi do završetka izrade trajnog mosta.

Da li se zubni most skida?

Ne, zubni most se ne skida, već je pričvršćen na nosače. Zbog toga je osjećaj za pacijenta potpuno prirodan a funkcija žavakanja kao sa “svojim” zubima.

Imate pitanje?
Naši doktori odgovorit će u najkraćem roku.

    Ako imate RTG snimak, pošaljite nam ga uz upit

    Imate pitanje?
    Naši doktori odgovorit će u najkraćem roku.

      Ako imate RTG snimak, pošaljite nam ga uz upit